Diagnozowanie cukrzycy typu 2

Choroba cukrzycowa typu 2, którą można opanować. Po postawieniu diagnozy możesz współpracować z lekarzem w celu opracowania planu leczenia, który pozwoli Ci zachować zdrowie.

Cukrzyca jest podzielona na różne rodzaje. Najczęściej diagnozuje się cukrzycę ciążową, cukrzycę typu 1 i cukrzycę typu 2.

Cukrzyca ciążowa

Może masz przyjaciela, któremu powiedziano, że ma cukrzycę w czasie ciąży. Ten rodzaj choroby nazywa się cukrzycą ciążową. Może się ona rozwinąć w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Cukrzyca ciążowa zazwyczaj ustępuje po urodzeniu dziecka.

Cukrzyca typu 1

Być może miałeś przyjaciela z dzieciństwa z cukrzycą, który codziennie musiał brać insulinę. Ten typ jest nazywany cukrzycą typu 1. Szczytowym wiekiem zachorowania na cukrzycę typu 1 jest wiek połowy nastolatka. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), typ 1 stanowi 5 procent wszystkich przypadków cukrzycy.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 stanowi 90 do 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków cukrzycy, według CDC. Ten typ jest również nazywany cukrzycą typu "dorosłego". Chociaż może ona występować w każdym wieku, cukrzyca typu 2 jest bardziej powszechna u osób powyżej 45 roku życia.

Jeśli uważasz, że możesz mieć cukrzycę, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Niekontrolowana cukrzyca typu 2 może powodować poważne komplikacje, takie jak:

  • amputacja nóg i stóp
  • Ślepota
  • choroba serca
  • choroba nerek
  • udar mózgu

Według CDC, cukrzyca jest 7. główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. Wielu poważnych skutków ubocznych cukrzycy można uniknąć dzięki leczeniu. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.

Objawy cukrzycy typu 2

U niektórych osób diagnozuje się cukrzycę typu 2, ponieważ mają one zauważalne objawy. Wczesne objawy mogą obejmować:

  • zwiększone lub częste oddawanie moczu
  • zwiększone pragnienie
  • zmęczenie
  • nacięcia lub rany, które nie zagoją się.
  • niewyraźne widzenie

Najczęściej rozpoznaje się ludzi poprzez rutynowe badania przesiewowe. Rutynowe badania przesiewowe na cukrzycę rozpoczynają się zazwyczaj w wieku 45 lat. Być może trzeba będzie wcześniej przeprowadzić badania przesiewowe:

  • są nadwagą
  • prowadzić siedzący tryb życia
  • mają rodzinną historię cukrzycy typu 2
  • miałaś w przeszłości cukrzycę ciążową lub urodziłaś dziecko ważące ponad 9 funtów
  • są pochodzenia afrykańsko-amerykańskiego, rdzennego amerykańskiego, latynoskiego, azjatyckiego lub wyspiarskiego z Pacyfiku
  • mają niski poziom dobrego cholesterolu (HDL) lub wysoki poziom triglicerydów

Jak lekarze diagnozują cukrzycę typu 2

Objawy cukrzycy typu 2 często rozwijają się stopniowo. Ze względu na to, że objawy mogą mieć miejsce lub nie, lekarz zastosuje badania krwi w celu potwierdzenia diagnozy. Testy te, wymienione tutaj, mierzą ilość cukru (glukozy) we krwi:

  • test na obecność hemoglobiny glikowanej (A1C)
  • test stężenia glukozy w osoczu na czczo
  • losowy osoczowy test glukozowy
  • ustny test tolerancji glukozy

Lekarz przeprowadzi jeden lub więcej takich testów więcej niż jeden raz, aby potwierdzić diagnozę.

Test na obecność hemoglobiny glikowanej (A1C)

Test na hemoglobinę glikowaną (A1C) jest długoterminową miarą kontroli poziomu cukru we krwi. Pozwala on lekarzowi ustalić, jaki był średni poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich dwóch do trzech miesięcy.

Test ten mierzy procentową zawartość cukru we krwi związaną z hemoglobiną. Hemoglobina jest białkiem przenoszącym tlen w twoich czerwonych krwinkach. Im wyższy jest poziom białka A1C, tym wyższy jest poziom cukru we krwi w ostatnim czasie.

Test A1C nie jest tak czuły jak test glukozy w osoczu na czczo czy doustny test tolerancji glukozy. Oznacza to, że identyfikuje on mniej przypadków cukrzycy. Lekarz wyśle Twoją próbkę do certyfikowanego laboratorium w celu postawienia diagnozy. Uzyskanie wyników może potrwać dłużej niż w przypadku badania przeprowadzonego w gabinecie lekarskim.

Zaletą testu A1C jest wygoda. Nie musisz pościć przed tym testem. Próbka krwi może być pobrana o każdej porze dnia. Poza tym na wyniki badania nie ma wpływu stres ani choroba.

Lekarz omówi z tobą wyniki. Oto, co mogą oznaczać twoje wyniki testu A1C:

  • A1C na poziomie 6,5 procent lub wyższym = cukrzyca
  • A1C między 5,7 a 6,4 procent = prediabetes
  • A1C mniej niż 5,7 procent = normalny

Ten rodzaj badania może być również wykorzystany do monitorowania kontroli poziomu cukru we krwi po postawieniu diagnozy. Jeśli masz cukrzycę, poziom A1C należy sprawdzać kilka razy w roku.

Test na obecność glukozy w osoczu na czczo

W pewnych okolicznościach test A1C jest nieważny. Na przykład, nie może być stosowany w przypadku kobiet w ciąży lub osób z hemoglobiną. Zamiast tego można zastosować badanie na cukier we krwi na czczo. Do tego badania zostanie pobrana próbka krwi po tym, jak będziesz pościć przez całą noc.

W odróżnieniu od badania A1C, na czczo badanie glukozy w osoczu krwi mierzy ilość cukru we krwi w jednym punkcie czasowym. Wartości cukru we krwi są wyrażone w miligramach na decylitr (mg/dL) lub milimolach na litr (mmol/L). Ważne jest, aby zrozumieć, że może to mieć wpływ na Twoje wyniki, jeśli jesteś zestresowany lub chory.

Lekarz omówi z tobą wyniki. Oto, co mogą oznaczać twoje wyniki:

  • na czczo poziom cukru we krwi 126 mg/dL lub wyższy = cukrzyca
  • na czczo poziom cukru we krwi od 100 do 125 mg/dL = prediabetes
  • Cukier we krwi na czczo niższy niż 100 mg/dL = normalny

Losowy test glukozy w osoczu krwi

Losowe badanie poziomu cukru we krwi stosowane jest u osób z objawami cukrzycy. Losowe badanie poziomu cukru we krwi może być wykonane o każdej porze dnia. Test sprawdza poziom cukru we krwi bez uwzględnienia ostatniego posiłku.

Bez względu na to, kiedy ostatnio jadłeś, losowy test cukru we krwi na poziomie 200 mg/dl lub wyższym sugeruje, że masz cukrzycę. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz już objawy cukrzycy.

Lekarz omówi z Panem/Panią wyniki badań. Oto, co mogą oznaczać Twoje wyniki badań:

  • losowy poziom cukru we krwi 200 mg/dL lub więcej = cukrzyca
  • losowy poziom cukru we krwi między 140 a 199 mg/dL = prediabetes
  • losowy poziom cukru we krwi niższy niż 140 mg/dl = normalny

Ustny test tolerancji glukozy

Podobnie jak w przypadku testu na obecność glukozy w osoczu na czczo, również doustny test tolerancji glukozy wymaga poszczenia przez noc. Kiedy przyjdziesz na wizytę, wykonasz na czczo test na poziom cukru we krwi. Następnie wypijesz słodki płyn. Kiedy skończysz, Twój lekarz będzie badał poziom cukru we krwi okresowo przez kilka godzin.

Aby przygotować się do tego testu, Narodowy Instytut Cukrzycy i Chorób Trawiennych i Nerki (NIDDK) zaleca spożycie co najmniej 150 gramów węglowodanów dziennie przez trzy dni poprzedzające test. Żywność taka jak chleb, zboże, makaron, ziemniaki, owoce (świeże i w puszkach) oraz czysty rosół zawierają węglowodany.

Powiedz swojemu lekarzowi o każdym stresie i chorobie, której doświadczasz. Upewnij się, że lekarz wie o wszystkich przyjmowanych przez ciebie lekach. Stres, choroby i leki mogą wpływać na wyniki doustnego testu tolerancji glukozy.

Lekarz omówi z panem wyniki. Dla doustnego testu tolerancji glukozy, oto co mogą oznaczać twoje wyniki:

  • poziom cukru we krwi 200 mg/dL lub więcej po dwóch godzinach = cukrzyca
  • Cukier we krwi pomiędzy 140 a 199 mg/dl po dwóch godzinach = przedcukrzyca
  • cukier we krwi niższy niż 140 mg/dl po dwóch godzinach = normalny

Testy tolerancji glukozy służą również do diagnozowania cukrzycy ciążowej w czasie ciąży.

Uzyskanie drugiej opinii

W razie wątpliwości lub wątpliwości co do diagnozy, należy zawsze mieć możliwość uzyskania drugiej opinii.

Jeśli zmienisz lekarza, będziesz chciał poprosić o nowe badania. Różne gabinety lekarskie używają różnych laboratoriów do przetwarzania próbek. NIDDK twierdzi, że porównywanie wyników z różnych laboratoriów może być mylące. Pamiętaj, że Twój lekarz będzie musiał powtórzyć każdy test, aby potwierdzić Twoją diagnozę.

Czy wyniki badań są kiedykolwiek błędne?

Początkowo wyniki twoich badań mogą się różnić. Na przykład badanie poziomu cukru we krwi może wykazać, że masz cukrzycę, ale badanie A1C może wykazać, że jej nie masz. Może być również odwrotnie.

Jak to się dzieje? Może to oznaczać, że jesteś we wczesnym stadium cukrzycy, a poziom cukru we krwi może nie być na tyle wysoki, aby pokazać go w każdym badaniu.

Test A1C może być błędny u niektórych osób z Afryki, basenu Morza Śródziemnego lub Azji Południowo-Wschodniej. Test może być zbyt niski u osób z niedokrwistością lub silnym krwawieniem, a zbyt wysoki u osób z niedokrwistością z niedoborem żelaza. Nie martw się - Twój lekarz powtórzy testy przed postawieniem diagnozy.