Bardzo często zdarza się, że osoby, które pracują z prostymi połączeniami śrubowymi muszą dokręcać śruby opierając się jedynie na własnym wyczuciu i doświadczeniu. Z sytuacją taką mamy do czynienia nie tylko w odniesieniu do osób pracujących w domu, ale i tych, które pracują w warsztacie. W rezultacie śruby są przykręcane za mocno, a to może przyczyniać się do zjawiska ich przeciągnięcia. Konsekwencje bywają wyjątkowo poważne, a jedną z nich jest uszkodzenie śruby. Jeśli zależy nam na tym, aby ustrzec się podobnej awarii, warto zastanowić się nad tym, czy w naszej skrzynce z narzędziami nie powinien znaleźć się klucz dynamometryczny.

Czym jest klucz dynamometryczny?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które znajduje zastosowanie zarówno podczas dokręcania, jak i odkręcania nakrętek i śrub wtedy, gdy konieczny jest tak zwany moment, a więc ściśle określona siła. Klucz pozwala nie tylko na jego dokładny wybór, ale również na dostosowanie momentu. Sprawia to, że połączenie jest przykręcane dokładnie w taki sposób, o jakim wspomina specyfikacja. Klucz dynamometryczny jest w szczególny sposób polecany wszędzie tam, gdzie śruby muszą łączyć ze sobą części aluminiowe albo części aluminiowe i stalowe zwłaszcza, jeśli wymaga to wysokiej precyzji.

Klucz dynamometryczny i jego działanie

Gdy mówimy o działaniu klucza dynamometrycznego, musimy wspomnieć o prawie Hooka, które stało się jego podstawą. Opracowano je jeszcze w osiemnastym wieku. Robert Hook – naukowiec z Anglii – stwierdził wówczas, że ciało odkształca się pod wpływem siły, która na nie działa w stopniu wprost proporcjonalnym do jej wartości. Siła ta przeważnie jest podawana w specjalnych tabelach. Nie zawsze jest też taka sama, a wśród czynników, od których jest uzależniona wymienia się między innymi rozmiar śruby oraz to, z jakiego materiału taka śruba została wykonana. Klasyczny klucz dynamometryczny jest wyposażony w specjalną sprężynę. Podczas dostosowywania siły wkręcania napina się ona. To właśnie sprężyna sprawia, że możliwe jest ustalenie odpowiedniej siły napinającej. Innym, równie ważnym elementem klucza jest zapadka. Blokuje ona klucz w tym momencie, gdy siła dokręcania elementu jest już osiągnięta. Szukasz solidnego klucza dynamometrycznego do świec? Zobacz ofertę sklepu internetowego dynamometryczne. Więcej na https://dynamometryczne.pl/ >>

Klucz dynamometryczny wskazówkowy

Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest klucz dynamometryczny wskazówkowy. Powyżej jego rączki znajduje się zwykle specjalna wskazówka. Ta z kolei jest wyposażona w podziałkę wyskalowaną w wartościach momentu. Podczas dokręcania śruby możemy zaobserwować, że wskaźnik klucza zaczyna się wychylać. Pozwala nam to sprawdzić na skali, jakiej siły używany w danym momencie.

Klucz dynamometryczny mechaniczny

Klucz mechaniczny to obecnie jeden z najpopularniejszych typów kluczy dynamometrycznych. Pojawia się przy tym przede wszystkim w warsztatach. Zwykle posiada możliwość dokręcania połączeń śrubowych z momentem wahającym się od 20 do nawet 200. Możemy się z nim spotkać także pod nazwą klucz klikowy. Znajduje się w nim specjalna sprężyna i ta wygina się w odpowiedni sposób podczas dokręcania.